Üniversitemizde Üroloji Kongresi Düzenlendi


Üniversitemiz ile Türk Üroloji Akademisi ve Türk Üroloji Derneği Doğu Anadolu Şubesinin işbirliğiyle “Prostat Hastalıkları Tedavisinde Güncelleme ve Üroloji Hemşireliği” konulu Üroloji Kongresi düzenlendi. Üniversitemiz Kültür ve Kongre Merkezi Selçuklu ve Anadolu Salonlarında gerçekleşen kongrenin açılış törenine Rektörümüz Prof. Dr. Abdulhalik KARABULUT, Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Faruk KAYA,  Türk Üroloji Derneği  Başkanı Prof. Dr. Cankon GERMİYANOĞLU, Türk Üroloji Akademisi Koordinatörü Prof. Dr. Ateş KADIOĞLU, Üniversitemiz Sağlık Bilimleri Enstitüsü Müdürü ve Türk Üroloji Derneği Doğu Anadolu Şube Başkanı Prof. Dr. Güray OKYAR ve çok sayıda bilim insanı ile üniversitemiz akademik personeli katıldı.

Kongrenin açılışında konuşan Rektörümüz Prof. Dr. Abdulhalik KARABULUT, Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi olarak Türk Üroloji Derneği ve Türk Üroloji Akademisinin destekleriyle bu önemli kongreye ev sahipliği yapıyor olmaktan duyduğu memnuniyeti ifade ederek; üniversitelerin fiziki imkânlarının çok önemli olduğunu ancak bu imkânların bilimsel çalışmalar ve bilimsel uygulamalarla ifade edilemediği zaman bir anlamının olmadığını söyledi.

On yıllık genç bir üniversite olan Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesinin uluslararası sempozyumlara, kongrelere ve bilimsel çalışmalara çok önem verdiğini vurgulayan Prof. Dr. KARABULUT, 28 – 30 Eylül tarihlerinde yurt içinden ve yurt dışından birçok değerli bilim insanının katılımlarıyla Doğubayazıt’ta yapılan “2. Uluslararası Ahmed-i Hani Sempozyumunun” başarıyla tamamlandığını ifade ederek, önümüzdeki dönemlerde de Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi olarak uluslararası sempozyumlar ve kongreler düzenleyeceklerini sözlerine ekledi.

Sağlık Bilimleri Enstitüsü Müdürü ve Türk Üroloji Derneği Doğu Anadolu Şube Başkanı Prof. Dr. Güray OKYAR açılış programında yaptığı konuşmada, 1933 yılında kurulan Türk Üroloji Derneği’nin bilim, eğitim ve sosyal etkinlikler doğrultusunda Türk tıbbına üroloji dalında hizmet veren köklü bir kuruluş olduğunu söyledi. 14 Mart 2009 yılında temelleri atılan Türk Üroloji Derneği Doğu Anadolu Şubesinin, Türk Üroloji Derneğinin ilk resmi şubesinin olduğunu ifade eden Prof. Dr. OKYAR, Türk Üroloji Derneğinin daha sonra dokuz şubenin daha açılarak bilimsel faaliyetlere başladığını söyledi.

Açılış töreni, Rektörümüz Prof. Dr. Abdulhalik KARABULUT’un günün anısına Türk Üroloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Cankon GERMİYANOĞLU ve Türk Üroloji Akademisi Koordinatörü Prof. Dr. Ateş KADIOĞLU’na teşekkür plaketi vermesi ile sona erdi. Kongre daha sonra Anadolu ve Selçuklu Konferans Salonlarında üroloji alanında ülkemizin önde gelen bilim insanlarının sunumlarını yaptığı bilimsel oturumlarla devam etti.
 
Basın ve Halkla İlişkiler Danışmanlığı