Üniversitemizde “Vatikan ve Kiliselerde Dini Hayat” Konferansı Verildi

Üniversitemiz Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Kemal POLAT, Vatikan ve onlarca Kilisede yaptığı bilimsel araştırmasını, “Vatikan ve Kiliselerde Dini Hayat” başlığıyla öğrencilerimize anlattı.

Üniversitemiz İslami İlimler Fakültesi bünyesinde faaliyet gösteren İhya Kulübünün düzenlemiş olduğu “Vatikan ve Kiliselerde Dini Hayat” konferansı, kulübün tanıtım filmi ile başladı. Akademisyenler, idari personel ve öğrencilerin yoğun ilgi gösterdiği konferansta, konuşmacı Prof. Dr. Kemal POLAT, etkili bir sunum gerçekleştirdi.

Konferansın, Mevlid Kandili ile aynı güne denk gelmesi münasebetiyle, konunun daha da önem kazandığını ifade eden Prof. Dr. POLAT, diğer dinleri ne kadar iyi bilirsek, kendi dinimizin kıymetini de o kadar iyi anlarız” dedi.

Bilimsel çalışması için Vatikan’da bulunan ve yerinde araştırma yapan Prof. Dr. POLAT, Vatikan ve Kiliseler hakkında detaylı bilgi vererek şunları söyledi: “Vatikan, Roma’da bulunan ve dünyanın en küçük ama en etkili ülkesidir. Sadece dini açıdan değil, sahip olduğu maddi güç de yadsınmayacak bir öneme sahiptir. Vatikan, Hristiyanlar için en üst hacı olma makamı olmasının yanı sıra dünyanın dört bir tarafından ziyaretçileri ağırlayan turistik bir yer olma özelliğine de sahiptir.”

Kiliselerin mimari yapısı ve ayinlerin içeriği hakkında da bilgi veren Prof. Dr. POLAT, Hristiyanlığı her fırsatta İslamiyetle karşılaştırarak, “Ailesi, dostu olmayan insanlar kiliselere gidip temsili heykellerle dertleşiyor. Oysa biz dinimizin emrettiği şekilde kurduğumuz yuvalarımızla, sahip olduğumuz dostlarımızla ve sadece Allah’a yaptığımız ibadetlerimizle manevi huzura eriyoruz” diye konuştu.

Konferans Prof. Dr. Kemal POLAT’a plaket takdimi ile sona erdi.

BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER BÜROSU